fbpx

Enerji, Önce Verimli Sonra Yenilenebilir Olmalı

Sanayimizdeki enerji verimliliği potansiyeli yüzde 32. Bu da 2022 yılının enerji fiyatlarını baz alırsak yalnızca enerji verimliliğiyle dış ticaret açığının yaklaşık 12 milyar dolar azaltılması anlamına geliyor. Verimlilikle birlikte artacak ihracatı da eklediğimizde, bunun ülke ekonomisine toplam etkisi 20-25 milyar dolara ulaşabilir.

Sınırsız kaynaklara sahip olmayan dünyamızda 35 yılda kaynak kullanımı üç kat arttı. Kaynakları korumak yerine sorumsuzca tüketmeye devam ediyor, gelecek nesiller için endişe verici bir miras bırakıyoruz. Öte yandan iklim değişikliği kaynaklı afetlerin artışına ve şiddetli etkisini hep birlikte şahit oluyoruz. Küresel Orman İzleme verilerine göre 2022 yılında her bir dakikada 11 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yok oldu. Bir uçurumun eşiğinde olduğumuz gerçek ancak tutunmak için çaba gösterdiğimizi de göz ardı etmemeliyiz. Özellikle Paris Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde tüm ülkeler, yeşil dönüşüm olarak adlandırdığımız, karbon nötr ekonomiye geçiş için politika ve hedeflerini açıklamaya başladı. Bu anlaşmalar, iklim değişikliğinin etkilerini azaltırken ticareti de yeniden şekillendirecek.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.


ESCON ENERJİ CEO’SU
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Mevzuatlara Uyumda İlk Adım: Şeffaflık

Avrupa Birliği’nin iklim-nötr kıta olma hedefi sonucu ortaya çıkan Avrupa Yeşil Mutabakatı; enerji, ulaşım, tarım, sanayi gibi birçok alanda büyük bir dönüşümün temelini oluşturuyor. Yeni mevzuat ve yükümlülüklere hazırlanan firmalardan biriyseniz işinizi çok kolaylaştıracak bir adım var: tedarik zinciri şeffaflığı.