fbpx

Enerji, Önce Verimli Sonra Yenilenebilir Olmalı

Sanayimizdeki enerji verimliliği potansiyeli yüzde 32. Bu da 2022 yılının enerji fiyatlarını baz alırsak yalnızca enerji verimliliğiyle dış ticaret açığının yaklaşık 12 milyar dolar azaltılması anlamına geliyor. Verimlilikle birlikte artacak ihracatı da eklediğimizde, bunun ülke ekonomisine toplam etkisi 20-25 milyar dolara ulaşabilir.

Sınırsız kaynaklara sahip olmayan dünyamızda 35 yılda kaynak kullanımı üç kat arttı. Kaynakları korumak yerine sorumsuzca tüketmeye devam ediyor, gelecek nesiller için endişe verici bir miras bırakıyoruz. Öte yandan iklim değişikliği kaynaklı afetlerin artışına ve şiddetli etkisini hep birlikte şahit oluyoruz. Küresel Orman İzleme verilerine göre 2022 yılında her bir dakikada 11 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yok oldu. Bir uçurumun eşiğinde olduğumuz gerçek ancak tutunmak için çaba gösterdiğimizi de göz ardı etmemeliyiz. Özellikle Paris Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde tüm ülkeler, yeşil dönüşüm olarak adlandırdığımız, karbon nötr ekonomiye geçiş için politika ve hedeflerini açıklamaya başladı. Bu anlaşmalar, iklim değişikliğinin etkilerini azaltırken ticareti de yeniden şekillendirecek.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 13. sayısından (Kasım-Aralık 2023) ulaşabilirsiniz.


ESCON ENERJİ CEO’SU
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Marmara’da Deprem Olursa Türkiye Ekonomisi Çöker mi?

Marmara’nın ve İstanbul’un seyrekleştirilmesi mümkün mü? Evet. 1980’den sonra Türkiye’de sanayi, büyük metropollerin dışına taştı ve Anadolu’da bir dizi ikinci kent ortaya çıktı. Orta Anadolu Bölgesi artık ikinci Marmara Bölgesi olma potansiyeline sahip görünüyor.
Oku

Kuraklık ve Tarımsal Sürdürülebilirlik

Kuraklık nedeniyle tükenen su kaynakları, doğal habitatları yok eder. Bu durum, gıda zincirini ve doğanın dengesini bozarak su kaynaklarına ve ekosistemlere uzun vadeli zarar verebilir.
Oku

Su Krizi İçin Doğal Çözümler Sulak Alan Sistemleri

Sulak alan ekosistemleri, yüksek biyolojik aktiviteye sahip sistemlerdir ve atıksulardaki kirletici maddelerin dönüşümünün gerçekleşmesini sağlarlar. Yapay sulak alan sistemleri ise doğal sulak alan ekosistemlerinin bu özelliğini öne çıkaran arıtma amaçlı tasarlanmış sistemlerdir.
Oku

İki Kere İkinin Yeniden Dört Etmesi İçin “Eşitlemeye” İhtiyaç Var

Cinsiyet eşitsizliğinin en yakıcı şekilde yaşandığı alanlardan biri; kuşkusuz iş hayatına katılım. OECD ülkelerinde kadın istihdamı ortalaması, yüzde 59 seviyelerinde gerçekleşirken Türkiye’de kadın istihdamı yüzde 30 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye bu oranla, OECD ülkeleri arasındaki en düşük kadın istihdamına sahip ülke.