fbpx

Geri Dönüşüm Gerçekleri

Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri arasında yer alan “atık üretimini sıfırlama” kuralı hem üreticileri hem tüketicileri geri dönüşüme yönlendiriyor. Ancak hâlâ geri dönüşüm hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var…

Bugün döngüsel ekonomi; üretim, kullanım ve imha sürecini, “dönüşüm”e evirmeyi esas alan endüstriyel bir terim olarak kullanılıyor. Zaten bu modelin çıkış noktası da aslında doğada atık kavramının bulunmayışına dayanıyor. Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri arasında yer alan “atık üretimini sıfırlama veya atıkları farklı bir fayda üretmek için kullanma” kuralı hem üreticileri hem tüketicileri geri dönüşüme yönlendiriyor. Çünkü geri dönüşüm, malzeme kazanımı sağlayarak hem ekonomiye hem de sürdürülebilir ve doğru kaynak kullanımını sistematikleştirerek doğaya katkı sağlıyor. Ancak geri dönüşüm de tek başına çok bir şey ifade etmiyor. Bu noktada atık üretimi, geri kazanma, geri dönüşüm, çöp, atık gibi birçok önemli ve birbirinden farklı kavram devreye giriyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Konu İklimse Söz Gençlerde

Jenerasyonlar arasındaki farklı düşünce yapısı, iklim değişikliğini bile kuşaklar arası bir çatışma hâline getirmiş durumda. Gençler, dünyanın geleceği adına bir şeyler yapmak yerine hâlâ ceplerini doldurmaya çalışan üst jenerasyonlara karşı büyük hayal kırıklığı yaşıyor.
Oku

Yeşil Dönüşümde Bankaların Rolü

Türkiye’de iş dünyasının Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamındaki 17 hedefe ulaşabilmek için sıkı çalıştığı yadsınamaz bir gerçek. Hâliyle bankalar da karbon sıfır hedeflerini açıklayarak sürdürülebilirlik alanındaki stratejilerini uygulamaya koyuyor.
Oku

İklim Davalarıyla Aranan Adalet

Hükûmetleri ve şirketleri iklim değişikliğiyle mücadelede sorumlu tutmak ve hesap vermelerini sağlamak üzere açılan “iklim davaları”, her geçen gün artıyor. İklim kriziyle bağlantılı vakaların yargıya taşınması, yarattıkları stratejik etkiler açısından da önem taşıyor.