fbpx

Geri Dönüşüm Gerçekleri

Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri arasında yer alan “atık üretimini sıfırlama” kuralı hem üreticileri hem tüketicileri geri dönüşüme yönlendiriyor. Ancak hâlâ geri dönüşüm hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var…

Bugün döngüsel ekonomi; üretim, kullanım ve imha sürecini, “dönüşüm”e evirmeyi esas alan endüstriyel bir terim olarak kullanılıyor. Zaten bu modelin çıkış noktası da aslında doğada atık kavramının bulunmayışına dayanıyor. Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri arasında yer alan “atık üretimini sıfırlama veya atıkları farklı bir fayda üretmek için kullanma” kuralı hem üreticileri hem tüketicileri geri dönüşüme yönlendiriyor. Çünkü geri dönüşüm, malzeme kazanımı sağlayarak hem ekonomiye hem de sürdürülebilir ve doğru kaynak kullanımını sistematikleştirerek doğaya katkı sağlıyor. Ancak geri dönüşüm de tek başına çok bir şey ifade etmiyor. Bu noktada atık üretimi, geri kazanma, geri dönüşüm, çöp, atık gibi birçok önemli ve birbirinden farklı kavram devreye giriyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Dünya 2030 Hedeflerinden Şaştı

Türkiye koordinasyonu Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2014 yılından beri yürütülen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), sekizinci Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; dünya, 10 yıllık ilerlemeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya!