fbpx

Kültürlerin Parmak İzleri Coğrafi İşaretler

Kültürel sürdürülebilirliğimizin önemli bir bölümünü temsil eden “Coğrafi İşaretli Ürünler”, geleneksel üretim, geleneksel yaşam kültürü ve yöresel lezzetlerin korunup tanıtılmasına da büyük katkı sağlıyor. Bugün bu ürünler, AB’de 77,1 milyar euro, dünya genelindeyse 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturuyor.

Miras deyince aklımıza ilk olarak “vefat eden bir yakından kalan mülk, para veya servet” gelse de bu sayı kapak haberimizde, size tüm bunların üzerinde bir konudan bahsedeceğiz, coğrafi ve kültürel mirasımızdan… “Bir toplumun tüm bireyleriyle birlikte var olduğu sürece ürettiği ve kullandığı bilgi birikimi”ni işaret eden kültürel miras, aynı zamanda toplumların ortak serveti sayılıyor. Yüzyıllar boyunca biriktirdiğimiz somut ve soyut değerlerin tümü, aslında bizi biz yapan tüm unsurları kapsıyor. Nereye ait olduğumuz, bağlarımız ve kimliğimiz işte bu kültürel mirasın içinde kendini buluyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Enerjide Önemli Bir Eşikten Geçiliyor

Türkiye’de toplam kurulu kapasite 95,9 GW’a yükseldi. Söz konusu performans, elektrik üretim altyapısına da yansıyor. Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı dâhilinde 2023 yılına dair hedeflediği rakam ise 110 GW.