fbpx

İşin Rengi Değişti Artık Her Yer “Yeşil”

Kahverengi işler yeşil işlere, beyaz yakalılar yeşil yakalılara dönüşüyor. Değişimin önüne geçilemediği bir zaman diliminde yaşayan biz dünyalılar, dönüşüme nasıl ayak uyduracak?

İş dünyasında büyük bir dönüşüm yaşanıyor. İş tanımları, iş yapış şekilleri hatta işin rengi bile bundan beş yıl öncesinden çok daha farklı. Beş yıl sonra ise her şey tamamen değişecek. Bu zamana kadar “kahverengi” olarak tanımlanan, ham maddeyi etkin kullanmayan ve fosil enerji kaynaklarına bağlı üretime devam eden geleneksel üretimde yer alan işler yerini, çevreye duyarlı, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini benimseyen, ekolojik ve sosyal açıdan tehlike oluşturmayan “yeşil işler”e bırakmaya başladı. İş hayatında görmeye ve duymaya alışık olduğumuz mavi ve beyaz yakalı çalışanlardan sonra, “yeşil yakalı”lara da sık sık rastlayacağımız bir dönemin başlangıcındayız. Daha doğrusu, yaratılmak istenen yeni iş modeli bu. Peki ne kadar uygulanabiliyor?

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Ormanları Tüketmeden Üretmek Mümkün mü?

Doğanın akciğerleri, insanlığın yarınlara mirası… Ormanlar iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzlukların en etkili savunucusu konumunda. Fakat günümüzde birçok sektör ormanları ham madde olarak kullanmaya ve hızla tüketmeye devam ediyor. Söz konusu sektörler, tüketmeden üretmek noktasında daha sürdürülebilir çözümler arıyor.
Oku

Sorumlu Mutfak, Sürdürülebilir Hayat

Dünyanın geleceği için gıda sektörü kaynaklı karbon ayak izinin azaltılması ve gıda atıklarının sıfıra indirilmesi her zamankinden daha önemli. Peki, küresel iklim değişikliği üzerinde yadsınamaz bir etkisi olan gastronomi sektörü için daha iyi bir yol mümkün mü?
Oku

Sürdürülebilir Moda Mümkün Mü?

Abraham Maslow’un “ihtiyaçlar hiyerarşisi”ne göre giyinme, insanın dış faktör kaynaklı tehlikelerden korunması açısından ikinci sırada. Fakat günümüzde moda dünyasındaki aşırı tüketim, önem sırasının değiştiğini gözler önüne seriyor. Üstelik endüstrinin üretim aşamasında çevreye verdiği zarar, alarm veriyor.