fbpx

Neden Hollanda?

Bu günlerde Türkiye’den çok sayıda Start-up’ın, Hollanda’ya gittiğini ve gitmeye çalıştığını görüyoruz. Nedenini öğrenebilmek için, dört asır öncesine gitmemiz gerektiğini düşünüyorum!

Türkiye’nin yaşadığı beyin göçü, aslında ülke gündeminin ilk üçünde olması gereken bir konu olsa da yapay gündem nedeniyle yeterli ilgiyi göremiyor. Kaçak göçmenler ve mülteci konusu seçim malzemesi olarak kullanıldığı için daha çok gündemde yer buluyor. Oysa göçmenlik, sadece bugünün sorunu değil ve iklim mültecileriyle birlikte geleceğin ana gündem konusu olmaya da aday. Türkiye son yıllarda ciddi bir beyin göçüyle karşı karşıya. Aslında adı koyulmamış bir mübadele yaşanıyor. Ülkenin eğitimli ve nitelikli iş gücü batıya taşınırken, doğudan gelen eğitimsiz ve kalifiye olmayan milyonlarca insan da Türkiye’ye yerleşmiş durumda. Ülkenin yetiştirdiği sağlık çalışanları, mühendisler ve girişimcilerin tercih ettiği ülkeler de farklılık gösteriyor. Örneğin doktorlar daha çok Almanya’yı tercih ederken Start-up’lar ABD ve Hollanda’yı seçiyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Gezegenin Çevresel Sınırları

İhracat açısından bakıldığında, Avrupa Birliği’nde uygulanan çevresel kuralların üretimimize yansıtılması akıllıca bir ilk adım olacaktır.
Oku

Binalar ve İklim Küresel Forumu 2024

Geleceğe uygun olmayan bina stoklarına mahkûm olmaktan kaçınmak için bölgeler ve kentler düzeyinde çok daha hızlı adımlar atılmasına ihtiyacımız var.
Oku

Adil Bir Geçiş Sürdürülebilir Binalar Gerektirir

Küresel Binalar İklim İzleyicisi (GBCT), binaların ve inşaat sektörünün 2050 yılına kadar karbonsuzlaşma sağlamak için izlemesi gereken yoldan saptığını gösteriyor. COP27’de Binalar Atılımı katılımcıları “sıfıra yakın emisyon ve dayanıklı binalar 2030 yılına kadar yeni normaldir,” diyerek tüm ülkeleri ortak bir vizyonda birleşmeye davet etti.