fbpx

Bütün Finansal Mekanizmalar Birer Birer Yeşile Dönüşüyor

Yeşil dönüşümü tetikleyecek ve harekete geçirecek, hatta bunu sürdürüp hedefe ulaştırabilecek finansal ve entelektüel mekanizmalar gerekiyor. Bu nedenle çok sayıda mekanizma, kimi yatırım teşvikleri ve hibelerle, kimi cezai müeyyideler ve vergilerle hayatımıza girmeye başladı.

Yıllar sonra yaşadığımız çağ “sürdürülebilirlik veya yeşil dönüşüm çağı” olarak adlandırılacak. Bu öylesine güçlü bir dönüşüm dalgası ki, muhtemelen medeniyet tarihimiz boyunca insanlık böyle küresel bir dönüşüm deneyimiyle hiç karşılaşmadı. Yeşil dönüşüm yaşamlarımızı her geçen gün daha fazla değiştirmeye devam ediyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 15. sayısından (Mart-Nisan 2024) ulaşabilirsiniz.


Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Sorumlu Gübre Üretimi ve Tüketimi

Aşırı gübre üretimi de aşırı gübre kullanımı da iklim ve çevre kirliliği açısından önemli sorunlardır. Çiftçiyi gübreyle kendi başına bıraktığınızda mucizevi biçimde doğru çözümleri bulmasını beklemeniz doğru değildir. Doğru gübre kullanımının ne derece kıymetli olduğunu algılayarak çiftçiye bu bağlamda maddi ve manevi destek vermemiz gerekir.
Oku

Oysa Herkes Evinin Önünü Süpürmüştü…

Ülkelerin karbon salımlarında önemli bir düşüş yaşanmasına rağmen, toplamda dünya karbon salımı azalmıyor, hatta daha da yükseliyor. Atasözünde olduğu gibi, “Herkes kendi evinin önünü süpürdü.” ancak ortalık daha da karıştı.