fbpx

“Global Rekabet” Değil “Global İş Birliği”

Oyunun kartları yeniden dağıtılıyor. Rakiplerle sürekli mücadele etmek, uzun vadede hem şirketlere hem dünyaya zarar veriyor. Rekabet üstü bir konu olarak sürdürülebilirlik, bugün ancak global iş birlikleriyle mümkün olabilir.

Artık şu bir gerçek ki; rakiplerle sürekli mücadele etme zamanı sona erdi. Zaman; iş birliği zamanı! Bu konuda yazılmış akademik çalışmaları incelediğimizde karşımıza çıkan bir kelime var: Rekaberlik. İlk defa duyanlar için basitçe anlatalım. İngilizce competition (rekabet) ve cooperation (iş birliği) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan “co-opetition”, teknoloji yazarı Ahmet Usta’nın Türkçeye “rekaberlik” olarak çevrilmesiyle literatürde yerini aldı.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yeşil Dönüşümde Bankaların Rolü

Türkiye’de iş dünyasının Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamındaki 17 hedefe ulaşabilmek için sıkı çalıştığı yadsınamaz bir gerçek. Hâliyle bankalar da karbon sıfır hedeflerini açıklayarak sürdürülebilirlik alanındaki stratejilerini uygulamaya koyuyor.
Oku

Dünya 2030 Hedeflerinden Şaştı

Türkiye koordinasyonu Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2014 yılından beri yürütülen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), sekizinci Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; dünya, 10 yıllık ilerlemeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya!
Oku

Yeşil Dönüşümün Anahtarı Sürdürülebilir Üretim

İşletmelerin yalnızca hizmetleri veya satışlarıyla başarıyı yakaladığı günler geride kalmış durumda. Üretim endüstrisinin yeni rekabet alanı; yenilenebilir kaynaklarla üretilen çevreci ürünler oldu. Yıllık 2 trilyon doların üstünde ithalat hacmi olan AB, fitili ateşledi ve Türkiye, fitile en yakın ülke…