fbpx

“Global Rekabet” Değil “Global İş Birliği”

Oyunun kartları yeniden dağıtılıyor. Rakiplerle sürekli mücadele etmek, uzun vadede hem şirketlere hem dünyaya zarar veriyor. Rekabet üstü bir konu olarak sürdürülebilirlik, bugün ancak global iş birlikleriyle mümkün olabilir.

Artık şu bir gerçek ki; rakiplerle sürekli mücadele etme zamanı sona erdi. Zaman; iş birliği zamanı! Bu konuda yazılmış akademik çalışmaları incelediğimizde karşımıza çıkan bir kelime var: Rekaberlik. İlk defa duyanlar için basitçe anlatalım. İngilizce competition (rekabet) ve cooperation (iş birliği) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan “co-opetition”, teknoloji yazarı Ahmet Usta’nın Türkçeye “rekaberlik” olarak çevrilmesiyle literatürde yerini aldı.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Geri Dönüşüm Gerçekleri

Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri arasında yer alan “atık üretimini sıfırlama” kuralı hem üreticileri hem tüketicileri geri dönüşüme yönlendiriyor. Ancak hâlâ geri dönüşüm hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var…
Oku

Plastik Yiyoruz

Everest’in yüksekliklerinden Mariana’nın en derin noktasına, kutuplardan denizlere… Doğal yaşam alanlarının en büyük tehdidi plastik atıklar, sadece doğada bulunmuyor, neredeyse yediğimiz her lokmada insan vücuduna nüfuz ediyor.
Oku

Dünya 2030 Hedeflerinden Şaştı

Türkiye koordinasyonu Boğaziçi Üniversitesi tarafından 2014 yılından beri yürütülen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), sekizinci Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; dünya, 10 yıllık ilerlemeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya!
Oku

Türk Sanayisinin Yeşil Dönüşümünde  STK’ların Rolü

Türk sanayisi özellikle pandemi sonrası süreçte yeşil dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Daha sürdürülebilir, verimli ve doğaya saygılı üretim metotlarının sanayide uygulanması konusunda iş dünyasının sivil toplum kuruluşlarına (STK) önemli bir görev düşüyor. STK’lar sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratacak çalışmalarla sanayideki dönüşüme hız kazandırmayı amaçlıyor.