fbpx

Prof. Dr. Selçuk Şirin:“Gerçek Müfredat Hayatın Kendisidir!”

“Ne olacak bu memleketin hâli? Türkiye, tam da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânı vermiyor.” diyor Prof. Dr. Selçuk Şirin, son kitabı “Ya Adalet Ya Sefalet”te. Türkiye’nin önde gelen eğitimcilerinden biri olan Şirin’le bir araya geldik; adaletten eğitime, ekonomiden yeşil dönüşüme birçok konuyu mercek altına aldık.

Kalkınma ve eğitim ilişkisi deyince Türkiye’de akla ilk gelen akademisyenlerden biri; Prof. Dr. Selçuk Şirin… Şimdilerde yaşamına New York’ta devam eden Şirin, Anadolu’da köy kültürünün içinde yetişmiş, ülke insanının dertlerini iyi sentezleyen ve bu sorunlara yeni çözüm yolları bulmak için çalışmalar yürüten bir isim. “Yetişin Gençler”, “Yetişin Çocuklar”, “Yol Ayrımındaki Türkiye”, “Bir Türkiye Hayali” ve son olarak “Ya Adalet Ya Sefalet” kitabında Şirin, Türkiye için en karmaşık gözüken meselelere, somut örneklerle yeni reçeteler sunuyor ve hepimize ders niteliğinde önemli bir mesaj veriyor: “Ya sefalette ısrar edeceğiz ya da yeni bir hikâye yazmak için yola çıkacağız. Şimdi umutsuzluğa teslim olma zamanı değil!”

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 10. sayısından (Mayıs-Haziran 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

“Hayata Devam Etmek, Duyarsızlık Değildir”

Kahramanmaraş depreminin üzerinden bir ay geçti. Yas sürecinde her birimiz psikolojik olarak farklı reaksiyonlar gösteriyoruz. Klinik Psikolog Aslıhan Oskanbaş, “İnsan, ilişki içinde iyileşir. Kendimizi toplumdan soyutlamadan, güvende hissettiğimiz ilişki ağlarının içinde kalmalıyız.” diyor.
Oku

“Bize İyi Gelmeyen Gezegene de İyi Gelmiyor”

Yıllardır tüm bilgi ve tecrübesini iklim krizi, açlık ve atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kitlelerle paylaşan Dilara Koçak, gıda israfını önlemek için öncelikli olarak toplumun farkındalığının artırılması gerektiğini söylüyor.