fbpx

Türkiye İnsan Sermayesini Kaybediyor

Bugün Türkiye’nin önündeki en büyük sorunlardan biri, 2015 yılı itibarıyla büyük bir ivmeyle artış gösteren beyin göçü. Doktora mezunu ve araştırmacı oranı zaten düşük olan Türkiye’de artan göç trendi, Türkiye’nin gelişimi için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

İnsan sermayesi kuramını hiç duydunuz mu? Amerikalı ekonomist Theodore Schultz’un ilk olarak 1960’ların başında dile getirdiği bu kuram, insana yapılan yatırımın getirilerini sorguluyor. Schultz’a göre bu yatırımın iki tür getirisi bulunuyor. İlki, eğitim yatırımlarının bir sonucu olarak, bireyin gelirinde artış gözlemlenmesi. İkincisi ise olayın toplumsal boyutu. Şöyle ki, eğitimle uzmanlaşan kişiler, ülkelerin üretim sürecine daha fazla artı değer katıyor; böylelikle üretilen maldan daha fazla kazancın elde edilmesini sağlayabiliyor.

Selin Sayar Tekkuş

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 11. sayısından (Temmuz-Ağustos 2023) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Su ve Gıdanın Peşinde İklim Göçü

Dünyada her gün daha çok insan, küresel ısınmanın neden olduğu aşırı hava olayları, su krizi ve gıda güvensizliği ile karşı karşıya. Küresel ısınma hızı durdurulamazsa 2050 yılına kadar yüz milyonlarca insan evlerini terk etmek zorunda kalacak.
Oku

Enerjide Önemli Bir Eşikten Geçiliyor

Türkiye’de toplam kurulu kapasite 95,9 GW’a yükseldi. Söz konusu performans, elektrik üretim altyapısına da yansıyor. Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı dâhilinde 2023 yılına dair hedeflediği rakam ise 110 GW.