fbpx

“Dünyayı Korumalıyız ya da Korumalıyız”

Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gençler Su Ödülü Yarışması”nda üstün başarı ödülüne layık görülen Ayşe Pelin Dedeler, iklim krizine karşı karamsarlıktan uzak durulması gerektiğini ve bilimsel verilerden ayrılmadan çalışmanın şart olduğunu söylüyor.

Bilime hep ilgisi olan ve bu ilgi doğrultusunda çalışarak eğitim hayatı boyunca projeler geliştiren Ayşe Pelin Dedeler, aldığı başarılarla ülkemizi ulusal ve uluslararası arenada gururlandırıyor. Dedeler ilk olarak, 2021’de TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda fizik dalında Türkiye birinciliği ve Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü’ne layık görüldü. Pandemi döneminde başladığı ve üç yıl boyunca üzerinde çalıştığı, mikroplastikleri su ortamından nano malzemelerle uzaklaştıran manyetik sistemli projesiyle ise art arda başarılara imza attı.

Mikroplastiklere odaklanan projesiyle Mayıs 2023’te Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması’nda birinci olmasının ardından Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü’nün düzenlediği “Gençler Su Ödülü Yarışması”na katılmaya hak kazanan Dedeler, Stocholm’deki yarışmadan da üstün başarı ödülüyle ayrıldı. Aralık 2022’de Stanford Üniversitesi’nden burslu olarak erken kabul alan ve şu an eğitimine Stanford’da devam eden Ayşe Pelin Dedeler, fizik ve elektrik mühendisliği alanına yoğunlaştığını, gelecekte de yeşil enerji ve yeşil teknolojiler üzerine çalışmak istediğini söylüyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 14. sayısından (Ocak-Şubat 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

“Sürdürülebilirlik Sosyal Bir Mücadeledir”

Türkiye’de ekolojik harekete ömrünü adamış bir isim Lalehan Uysal. Sahip olduğu birçok unvan olsa da “tohum gözlemcisi” kimliğiyle karşımızda. Uysal’la, ekolojik yaşamı savunurken çıktığı topraklı, güneşli, yağmurlu, renkli yolculuğu ve tüm tohum fotoğraflarını sergilediği “Kurda, Kuşa, AşaÉ ve GözeÉ” sergisini konuştuk.
Oku

“Mevcut Gıda Sistemi Dünya Nüfusunu Besleyemiyor”

BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile ileri günlerde etkilerini daha da derinden hissedeceğimiz küresel gıda krizini konuştuk. Kırılgan, eşitliksiz, sağlıksız ve yetersiz olan mevcut gıda sistemimizin dünya nüfusunu besleyemediğini söyleyen Selışık, “Bu durumu kimseyi geride bırakmadan dönüştürmek zorundayız.” diyor.
Oku

Prof. Dr. Selçuk Şirin:“Gerçek Müfredat Hayatın Kendisidir!”

“Ne olacak bu memleketin hâli? Türkiye, tam da Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânı vermiyor.” diyor Prof. Dr. Selçuk Şirin, son kitabı “Ya Adalet Ya Sefalet”te. Türkiye’nin önde gelen eğitimcilerinden biri olan Şirin’le bir araya geldik; adaletten eğitime, ekonomiden yeşil dönüşüme birçok konuyu mercek altına aldık.