fbpx

Yaz Turizmi Karadeniz’e mi Kayıyor?

İklim değişiyor, bu değişimin etkileri her sektörde olduğu gibi turizm sektörüne de yansıyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Akdeniz kıyı şeridinde giderek artan sıcaklıklar, kıyı turizmini Karadeniz’e kaydırabilir.

Datça, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Alanya, Göcek… Yemyeşil doğası, turkuaz deniziyle Türkiye’de yaz turizminin en yoğun olduğu beldelerimizde hareketlilik aylar öncesinden başladı. Hem yabancı hem yerli turistlerin gözdesi olan Akdeniz bölgesinde otel rezervasyonları da çoktan yapıldı…

Ancak, iklim değişikliğinden dünyada en çok etkilenecek olan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz kuşağı, birçok sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de yakın zamanda köklü değişiklikler yaşayabilir. Çünkü “sıcak nokta” tanımı yapılan Akdeniz’in bundan sonra her yaz, çok daha fazla ısınması bekleniyor. Bu, kuraklığın ve su kıtlığının da daha sık yaşanacağının habercisi. Deniz suyu sıcaklığının 26 derecenin üstüne çıktığı yerlerde yaşanan “tropikal siklon” denilen kasırgaların yaşanma riski de giderek artıyor. Diğer yandan uzmanlar, yerin daha fazla ısınmasıyla Antalya ve diğer kıyı illerinde, bu tür alışılagelmedik olaylara daha sık rastlayacağımız konusunda uyarıyor.

Yazının tamamına Sürdürülebilir Üretim dergisinin 17. sayısından (Mayıs-Haziran 2024) ulaşabilirsiniz.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Dünya Yeşil Ekonomiye Hazırlanırken Adil Geçiş Mümkün mü?

Dünya, yeşil ekonomiye geçme hazırlığında. Bu süreçte karbon salımı yüksek sektörler dönüşüyor. Önümüzdeki dönemde, karbon yoğun sektörlerde faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş, bu geçiş dönemine uyum sağlayamadığından dolayı kapanmak zorunda kalacak. Kapanmalar sebebiyle milyonlarca işçinin işsiz kalması söz konusu. Peki, bu süreçte adil bir dönüşüm nasıl mümkün olacak?
Oku

Mercanlar için Hayata Dönüş Vakti

Marmara Denizi’ndeki su altı yaşamında kritik öneme sahip mercan türlerinin korunması için Deniz Yaşamını Koruma Derneği’yle birlikte harekete geçen Anadolu Efes, Denize +1 Nefes Projesi’yle Tavşan Adası açıklarında mercan nakli gerçekleştiriyor.
Oku

İş Dünyasında İnsan Odaklı Sürdürülebilirlik

PwC Türkiye tarafından Wellbees iş birliğinde gerçekleştirilen “İş Gücünde Sürdürülebilirlik” araştırmasının sonuçları açıklandı. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunu ele alan araştırma, daha sürdürülebilir bir iş gücü yaratabilmek adına izlenebilecek yolları ortaya koyuyor.