fbpx

Yemeksepeti “Yeşil Ofis Diploması” Aldı

Yemeksepeti’nin sürdürülebilirlik yolculuğunda attığı çevreci adımlar, WWF-Türkiye’den Yeşil Ofis Diploması alarak taçlandırıldı. Yemeksepeti, uygulamaya koyduğu sürdürülebilir dönüşümle çevreye duyarlı iş uygulamaları, enerji ve kaynak tasarrufu ile ekolojik ofis yönetimi ve karbon ayak izini azaltma çabalarıyla önemli bir adım daha attı.

Yemeksepeti, merkez binası Yemeksepeti Park’ta uygulamaya koyduğu çevreci dönüşümle, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) “Yeşil Ofis Diploması”nı almaya hak kazandı. WWF-Türkiye Yeşil Ofis Diploması, Yemeksepeti’nin sürdürülebilir bir geleceğe yönelik kararlılığını tescilledi. Yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamalarıyla sektöründe öncü olan Yemeksepeti’nin çevreci inovasyonlarına bir onay da WWF-Türkiye’den Yeşil Ofis Diploması ile gelmiş oldu.

Sürdürülebilir bir dünya için hayata geçirdiği çalışmalar kapsamında WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı çerçevesinde “Yeşil Ofis Diploması”nı almaya hak kazanan Yemeksepeti, Yemeksepeti Park’ta kurduğu atık yönetim sistemiyle de kısa süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sıfır Atık Belgesi” aldı.

Geri dönüşümle eğitime kaynak aktarıldı

Yemeksepeti çalışanlarının katkılarıyla gerçekleştirilen çevreci uygulamalar sayesinde pek çok alanda tasarruf sağlandı. 2 bin 5 kilogram atık kâğıt geri dönüştürülerek 361 kilogram sera gazı salımı engellendi ve 8.129 kWh enerji tasarrufu sağlandı. Çalışanlarla gerçekleştirilen paylaşım gününde, 1.600 kilogram elektronik atık ve 36 kilogram pil atığı TÜBİSAD ve TAP aracılığıyla Darüşşafakalı çocukların eğitim giderlerine destek olacak şekilde geri dönüştürüldü.

Bir yıl süren çalışmaların sonucunda, Yemeksepeti Park’ta bir yıl öncenin verilerine göre yüzde 44’ten fazla plastik atık, yüzde 163’ten fazla kâğıt atık geri dönüştürüldü. Program kapsamında tanımlanan otomasyon sistemiyle, diğer yıllara kıyasla yüzde 16 daha az elektrik, yüzde 26 daha az doğalgaz tüketildi.

Yaşam tarzında sürdürülebilir değişim

Ofiste çalışanlara verilen cam termoslar sayesinde önceki yıl verilerine göre plastik kullanımında yüzde 50, pet şişe kullanımında ise yüzde 70 tasarruf sağlandı. 2023 yılında yüzde 22 daha az kâğıt satın alınması da bir başka çarpıcı veri olarak öne çıktı. Basılı dokümanlarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş kâğıt kullanımına geçildi. Yemeksepeti çalışanları ayrıca kullan-at kâğıt bardaklar yerine porselen kupalar kullanmaya başladı.

Yemeksepeti Park’ta IREC sertifikası alınarak enerjinin tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edildi. Su tüketimini azaltmak için musluk başlarına perlatörler takıldı ve bu sayede yüzde 30’luk su tasarrufu hedeflendi.

Etkinliklerle farkındalığın artırılması hedeflendi

Yeşil Ofis başlangıç toplantısı, Sıfır Atık, Döngüsel Tasarım Prensipleri, DIY İleri Dönüşüm atölye çalışması gibi pek çok bilinçlendirme etkinliği düzenlendi. Geri dönüşüm gününde “Everyday Roastery Sürdürülebilirlik Etkinliği” ile çalışanlara geri dönüştürülebilir atık kahve bardaklarından çiçek saksısı yapma atölyesi düzenlendi. Bilinçlenme düzeyinin ölçülmesi için 12 ayrı içeriğin olduğu anketler Kasım 2022, Nisan 2023 ve Haziran 2023 tarihlerinde uygulandı ve bu sayede çalışan bilinç seviyesinin yüzde 75’ten yüzde 82’ye çıkarıldığı görüldü.

Yeşil Ofis Diploması için temel kriterler

Ofislerde doğa dostu tercihler yapmaya teşvik edici uygulamaların yaygınlaşması amacıyla WWF-Türkiye tarafından verilen Yeşil Ofis Programı taahhütleri şu şekilde sıralanıyor: Çalışan bilincinin artırılması, doğal kaynak tüketimlerinin azaltılması, atık yönetimi uygulaması, tek kullanımlık plastiklerin kullanımının azaltılması, ofis malzemelerinin doğa dostu ilkelere uyarak tedarik edilmesi, sürdürülebilir satın alma, ulaşım şekillerinin minimum karbon emisyonu yaratacak şekilde değiştirilmesi, gıda sarfiyatının azaltılması, dijital ayak izinin azaltılması, döngüsellik, tedarik zinciri. Kurumsal sürdürülebilirlik çabalarının olmazsa olmazı niteliğindeki bu taahhütler, hem kurumların ofis özelindeki tüketimlerinin doğa üzerindeki baskısını azaltmalarına, hem de tasarruf sağlanmalarına yardımcı oluyor.

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler
Oku

Yemeksepeti, Üst Üste Üç Yıl Karbon Emisyonlarını Dengeledi!

Son iki yıldır Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğiyle karbon ayak izini dengeleyip sektörde bir ilki gerçekleştiren Yemeksepeti, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım sonucu edinilen VCS (Verified Carbon Standard) sertifikalı 14 bin tonluk karbon kredisi alarak bu sene de tüm ofis ve depo operasyonlarından kaynaklı karbon emisyonlarını dengeledi. Yemeksepeti ayrıca saha operasyonlarının yakıtlarından kaynaklanan karbon emisyonlarına karşılık olarak Ege Orman Vakfı iş birliğiyle üçüncü Yemeksepeti Ormanı’nı oluşturdu.
Oku

Koton’dan Plastiksiz Denizler İçin “Etki”li Çağrı

Koton, Suya Saygı anlayışı çerçevesinde yürütülen projelere bir yenisini daha ekledi. Etki Çemberleri Vakfı’nın UNDP’nin GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen ve Koton’un proje ortağı olduğu “Plastiksiz Kaş Projesi”, Koton’un kurumsal katkılarıyla 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde Kaş’ta düzenlenen özel bir etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı. Plastiksiz Kaş Projesi’nin tüm paydaşlarının bir araya geldiği toplantıya, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve akademisyenler katıldı.
MG International Fragrance Company Çevre Ödülü Aldı
Oku

MG International Fragrance Company Çevre Ödülü Aldı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) KSO tarafından bu yıl 29’uncusu düzenlenen Türkiye’nin en prestijli çevre ödülü Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. MG International Fragrance Company, Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Kimya Sektörü Çevre Ödülü’nü aldı.